תפריט סגור

עורך דין רשלנות רפואית

העולם הרפואי, למרות היותו נשען על מדע, אינו מספק מאה אחוזי דיוק בהליכי האבחון והטיפול במטופלים, וזאת בשל משתנים נוספים רבים אשר בכוחם להכריע את הצלחתו או אי הצלחתו של הליך רפואי.

מהי רשלנות רפואית על פי החוק

המונח רשלנות רפואית אינו מתייחס להצלחות הליכי הטיפול או כישלונן, כי אם למידת הזהירות שבמסגרתה פעל הצוות המטפל ומידת הנזק שנגרם למטופל בשל אי זהירות, תוך הוכחה שנזק זה לא היה נגרם לו אילו חלה מידת זהירות גבוהה יותר.

את אלו יש להביא בחשבון לפני שממהרים להרים אצבע מאשימה ולפנות לערכאות משפטיות במטרה למלא את הכיסים בכספי פיצויים המשולמים בגין רשלנות רפואית. עורך דין רשלנות רפואית הוא הכתובת להתייעצות ראשונית, ליווי, ייעוץ וייצוג בתביעות רשלנות רפואית.

מתי כדאי ליצור קשר עם עורך דין רשלנות רפואית

בניגוד לתחומים אחרים בעולם החוק והמשפט בהם סבלנות ואורך רוח ישיגו תוצאה טובה יותר בדרישת פיצויים, בתחום הרשלנות הרפואית מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום מיד עם קרות המקרה — מיד עם התעוררות החשד לקיומה של רשלנות רפואית.

אין משמעות הדבר כי עורך הדין ימהר להוביל אתכם אל בית המשפט בדרישה למיליוני שקלים, אולם באמצעות ניסיון וידע מקצועי, עורך דין רשלנות רפואית ידע להוביל את לקוחותיו לבניית בסיס תיק התביעה העתידי, ולקיום הליך רפואי ושיקומי מיטיב, מתועד היטב ומלווה בידי טובי אנשי המקצוע, שבבוא הזמן יעמדו לזכותו עם חובת הוכחת הרשלנות והנזק הנדרשים.

תביעות נפוצות ברשלנות רפואית

בין התחומים הרפואיים בהן נפוצה הטענה אודות רשלנות רפואית על פי רישומי בתי המשפט בישראל:

רשלנות רפואית בהיריון

מעקב היריון הוא תהליך האורך חודשים ומצריך סגרה של בדיקות שוטפות כמו גם בדיקות מומלצות בהתאם למצב האם והעובר.

מעקב היריון אחראי נועד להבטיח את שלום האישה בתהליך ההיריון, התפתחות תקינה של העובר עד ללידת תינוק בריא.

מעקב היריון נועד בין היתר לזהות מומים עתידיים בעובר ולהניח בידי ההורים את ההחלטה האם ללדת תינוק בעל לקות או לוותר על ההיריון.

רשלנות רפואית במהלך מעקב ההיריון עשויה להביא לפגיעה באישה, בעובר או ללידת תינוק בעל מום מבלי דעת.

רשלנות רפואית בלידה

תהליך הלידה הוא הליך רפואי לכל דבר, המחייב ערנות ותשומת לב יתרה, הן כלפי תחושות האם והן למדדי המכשירים השונים, במטרה להביא ללידה קלה ובטוחה שבסיומה תחבוק האם הצעירה תינוק בריא.

רשלנות רפואית בלידה עשויה לפגוע במי מהשניים בשל אי מתן תשומת לב למצוקות העובר, למדדי הדופק וצירי הלידה, כמו גם לתחושות שמבטאת האם שעשויות להצביע על הסתבכות בלידה.

רשלנות רפואית בתחום טיפולי השיניים

טיפולי שיניים ברובם ניתנים במסגרת רפואה פרטית יקרה, כאשר למטופל ישנם מעט מאוד כלים לפקח ולבקר את הנעשה מולו.

מרבית טיפולי השיניים הנם טיפולים שבשגרה המתבצעים מדי יום בעבור מטופלים רבים ומסתיימים בהצלחה. יחד עם זאת קיימים מספר סיכונים אשר רשלנות רפואית של הרופא המטפל עשויה לגרום למימושם ולפגיעה בחולה.

טיפולי שיניים רבים מתבצעים תחת הרדמה מקומית, באמצעות חומרי הרדמה שקובע ומספק הרופא. אי דיוק במינונים של חומר ההרדמה או לחלופין, אי התייחסות להיסטוריה רפואית של מטופל המציינת אלרגיה והתנגדות של הגוף לחומרים הללו, עשויה להוביל לשיתוק חלקי או מלא של חלל הפה ושרירי הפנים, ולנזק בלתי הפיך.

גם התניה של המשך טיפול רפואי בתשלום עשויה לגרום לנזק למטופל, שיתורגם על ידי מערכת המשפט לרשלנות רפואית. למרות שהחוק מכיר בזכותם של רופאי השיניים להתפרנס ולהתנות את עבודתם בתשלום, במידה ולא נדרש הסכום במלואו מראש אין הרופא רשאי להפסיק טיפול במהלך התהליך ובאופן שייסב נזק למטופל מסיבה זו.

רשלנות רפואית בתחום הפלסטיקה והטיפולים האסתטיים

תחום הניתוחים הפלסטיים והטיפולים האסתטיים טומן בחובו רגישויות רבות, הנובעות לפני הכל בשל היות הטיפולים הללו טיפולי בחירה ואינם בבחינת מצב רפואי מחייב.

הרצון של רבים בהרזיה מהירה, אף סולד או חזה גדול יותר, מחייב אף יותר מהרגיל את המטפלים העוסקים בתחום, הן בביצוע עבודה איכותית ומוקפדת, והן בחשיפת כל המשמעויות והסיכונים למטופל בטרם בחירתו בהליך ובגורם המטפל.

רשלנות רפואית באבחון ו/או טיפול במחלת הסרטן

אחד המאפיינים הבולטים של מחלת הסרטן על כל סוגיו הוא חשיבות הגילוי המוקדם והשפעתו המכרעת על הצלחת הטיפול. רשלנות רפואית שהביאה להזנחה מסימנים או מתוצאות של בדיקות ועקב כך את גילוי המחלה עשויה להוות את ההבדל בין חולה שניצח את המחלה לזה שנכנע לה, בין חיים ומוות.

גם בתחום הטיפול במחלה ניתן לזהות מקרים אשר עקב רשלנות רפואית לא זכה הרופא לטיפול המתאים. אין משמעות הדבר כי האחריות לטיפול שלא צלח מוטלת על הרופא המטפל בכל מקרה, כי אם כאמור יש לבחון את מידת הזהירות ואופן קבלת ההחלטות שהובילו להעדפת טיפול אחד על פני האחר כמו גם חשיפת המידע והאפשרויות מראש למטופל.

הסכמה מדעת

אחד האלמנטים שייבחן עורך דין רשלנות רפואית בבואו לבחון מקרה שהונח לפתחו, הוא קיומה של הסכמה מדעת. במסגרת חוק זכויות החולה קבע המחוקק באופן ברור כי חובת הרופא ו/או הצוות המטפל לספק לחולה מידע מלא אודות מצבו הרפואי, ההליך הטיפולי המוצע לו, החלופות במידה וקיימות, והסיכונים.

לא די במידע מעורפל דוגמת: "כל ניתוח כרוך בסיכון מסוים", ונדרש פירוט מלא וכתוב של הסיכונים במהלך הליך כירורגי דוגמת ניתוח, והסכמה בכתב של המטופל. במקרים בהם מסיבה רפואית לא ניתן להשיג את הסכמתו של המטופל (מטופל חסר הכרה, מטופל בעל לקות קוגניטיבית/שכלית), יינתן לו הטיפול הטוב ביותר על פי דעת רופאיו, בהסכמת שלושה רופאים או בהתייעצות עם וועדת האתיקה של המוסד הרפואי, במידה והזמן מאפשר.

קשר סיבתי מוכח

תנאי נוסף לקיומה של רשלנות רפואית הוא קיום קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לפעולות או אי פעולות הצוות המטפל. קשר סיבתי זה עשוי להוות את סלע המחלוקת העיקרי בפני בית המשפט, כאשר חובת ההוכחה חלה על התובע, ובפשטות עליו להוכיח כי לא ההליך הרפואי השגוי הוא שגרם לו לנזק מוכח.

עורך דין רשלנות רפואית מנוסה בשילוב חוות דעת רפואיות מקצועיות ובלתי תלויות, ידע לקחת תפוח אדמה לוהט זה ולתרגם אותו לדבר הוכחה ולפיצוי כספי.

התביעה לפיצוי כספי

נושא הפיצוי הכספי בתחום הרשלנות הרפואית הוא פרוץ למדי ותלוי לא אחת בשיקולו של שופט, אולם נשען על עיקרון ברור של השבת המצב לקדמותו.

החישוב מנסה לכמת את מצבו הכלכלי של התובע ומביא בחשבון פגיעה ביכולת ההשתכרות, צורך בעזרה פיזית, שימוש באביזרים מיוחדים, כמות ימי מחלה ושיקום, ומוסיף לאלה במכפלה קבועה עלות פיצויי מכאובים ועוגמת נפש.

פעמים רבות מטופלים אשר חושדים בהתנהלות אשר עשויה להוות רשלנות רפואית חוששים מפניה אל ערכאות משפטיות בשל חובת ההוכחה והקושי שהם רואים בה, או לחלופין בוחרים ביציאה לדרך של בדיקות, טיפולים וחוות דעת שמטרתם "לנפח" תיק תביעה עתידי, מבלי דעת.

התנהלות כזאת עשויה לגרום לנזק בהתנהלות משפטית ומוטב להימנע ממנה באמצעות ייעוץ מוקדם עם עו"ד רשלנות רפואית בעל ידע, היכרות עם המערכות השונות וניסיון רב בתחום.